Mindig is tudtuk, hogy a méhek végtelenül lenyűgöző lények. Sok mindent felsorolhatnánk, amit nekik köszönhetünk, de a propolisz messze a lista élén teljesít. Nem véletlenül keresik sokan, hiszen a propolisz természetes „gyógyszer” és mézzel elkeverve isteni finomság is.
A propoliszról
Azt már megtanulhattuk biológia órán, hogy a méhek begyűjtik a virágok nektárját, és a kaptárban a saját váladékukkal elkeverve „keverik ki” a mézet. Ám a propoliszról, amit hasonló módszerrel állítanak elő és még egészségesebb is, mint a méz, már jóval kevesebben hallottak. A méhek ehhez különféle rügyekről és fákról gyantát gyűjtenek, amit viasszal kevernek el.
Képzeljük el úgy a propoliszt, mint egy tömítőanyagot: a méhek ennek segítségével javítják ki a kaptár hibáit, de ezzel a ragacsos anyaggal takarják be az esetleges behatolókat is. A propolisz nemcsak remek ragasztóanyag, hanem antibakteriális és gombaölő hatása miatt távol is tartja a kórokozókat a méhközösségtől.
forrás: NutraBee USA
Mi készül belőle?
A propolisz szobahőmérsékleten ragacsos, nyúlós, ezért az őstermelők általában fagyos környezetben gyűjtik be, és őrlik porrá, hogy előbb tinktúra, majd mézzel elkeverve propoliszos méz szülessen belőle. Ez az opálos, barnás készítmény kincset ér! Mi több, tinktúrát is készítenek belőle alkoholos oldat segítségével, valamint a szépségápolásban is felhasználják.
forrás: Maiden Voyage
Miért fontos?
A propoliszról nagyjából azóta születnek feljegyzések, amióta létezik emberiség. Az ókori Egyiptomban például balzsamozáshoz használták, míg a görögök már gyógyászati előnyeit is ismerték. Sőt, még maga Stradivarius sem vetette meg, igaz, ő propoliszos lakkal óvta hegedűit az öregedéstől. Ebből is látszik, milyen sokoldalú felhasználási módja létezik, de tartsuk most az egészségügyi előnyeit szem előtt.
Enyhíti a herpeszt
A méz dehidratál, a propolisz pedig megállítja a kórokozókat, ezért sokszor ajánlják a kettő egyvelegét a herpesz visszaszorítására. Az amerikai egészségügyben hivatalosan is bevett eszköz a herpesz, valamint a műtét utáni száj-fájdalom kezelésében.
forrás: Runner's World
Hatékony a sebkezelésben
A propoliszos tinktúrát és mézet egyaránt ajánlják sebkezelésre és égési sérülésekre, hiszen erős hámgyógyító hatása van. A sebre vékony réteget kell felvinni, így el is felejthetjük a csípős alkoholos tartalmú szereket.
Fertőtlenítő és immunerősítő
Különösen azoknak ajánlott a propoliszos méz jótékony hatásaihoz folyamodnia, akik gyakran szenvednek felső légúti panaszokban. Száj- és torokfertőtlenítő hatással bír, megelőzheti a fogszuvasodást, illetve kúraszerű alkalmazásával elkerülhető a nátha és az influenza.
Enyhíti az emésztőrendszeri problémákat
A gyomorfekély és -hurut manapság szinte népbetegségnek mondható az egészségtelen étkezés és a gyakori stressz miatt. Mivel a propolisz az egyik legerősebb természetes antibiotikum, ezért gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatással bír, valamint szabályozza a gyomornedv-váladékot is. Csakúgy, mint a szájüregét, a gyomor nyálkahártyáját is óvja.
forrás: SelfHacked
Ami fontos
A propoliszos mézből annyit ehetsz amennyi jól esik, de érdemes a fogyasztás előtt megbizonyosodni arról, nem vagy-e allergiás rá. Ezt úgy tudod leellenőrizni, hogy a bőrödre kensz vagy csepegtetsz belőle, és ha 1-2 órán belül kiütéses leszel tőle vagy viszketsz, akkor nem ajánlott a szedése.
Ha a tinktúra mellett döntesz, fontos, hogy ne önmagában fogyaszd, mivel erős koncentrátuma felsértheti a nyálhahártyát. Az immunerősítő cseppekkel ellenétben, amiket vízben oldva szabad bevinni a szervezetbe, a propolisz tinktúrát érdemes kockacukorra, joghurtra vagy kenyérre kenni, máskülönben kicsapódik a nedvességtől a pohár szélére.
A tinktúrát továbbá nem érdemes vezetés előtt bevetni, hiszen kis százalékban alkoholt is tartalmaz.
Kipróbálnád a propoliszt? Nézz szét kínálatunkban!