Barion Pixel
A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk. Részletes leírás

A magyarországi görögkatolikusok története I.

2.000 Ft
Menny.:db
Elérhetőség: Termelői készleten
Ebben az összefoglaló jellegű munkában szeretném bemutatni a magyarországi délszláv, magyar, román, ruszin, valamint az igen kis létszámú szlovák görög katolikusok történetét. Előre kell bocsátanom, hogy a magyarországi görög katolikusoknak egységes egyháztörténetük nincs. Kezdetben hazánk területén csak magyar görög katolikusok éltek, majd megindult a keleti szertartású népcsoportok bevándorlása. Ezek különböző időben érkeztek, különböző helyeken telepedtek le, fejlődésük egyházi szempontból is független volt egymástól, érthető tehát, hogy közülük mindegyiknek külön egyháztörténete van. A keleti szertartású magyarság a bevándorolt román, vagy ruszin közösségekhez csatlakozott és nagyon sokáig az ő sorsukban osztozott. Munkámban előbb ismertetem a magyarországi keleti szertartású keresztények helyzetét, majd az egyházi unió megvalósulását, végül pedig külön-külön bemutatom minden egyes egyházmegye történetét. Minden részletkérdésre nem térhettem ki. így nem foglalkoztam az egyházi képzőművészettel s csak érintettem az egyházi irodalmat, a kiemelkedő személyiségeket pedig a készülő Katolikus Lexikon örökíti meg. Azt is előre kell bocsátanom, hogy ebbe a munkába beledolgoztam „A görög katolikus magyarság története" című könyvem minden jelentős részét. A magyarországi görög katolikusok történetét négy korszakra oszthatjuk: I. A vándorlás során a kialakuló magyarság megismerkedett a keleti kereszténységgel. A honfoglalás után, a X. század közepén egyes magyar vezérek Bizáncban megkeresztelkedtek, majd a bizánci egyház szerzetesei megkezdték őseink megtérítését. A térítést azonban a nyugati egyház papjai fejezik be, mert Géza fejedelem politikai okokból Nyugatról kért hittérítőket, István király pedig az ország egységének érdekében kizárólag latin szertartású egyházmegyéket szervezett.
Nem értékelt
Szállítási díj: 1.490 Ft

Leírás és Paraméterek

Szerző Dr. Pirigyi István
Fordította
Kiadó Görög Katolikus Hittudományi Főiskola
Kiadás Éve 1990
ISBN
Kötés Típusa papír / puha köté
Állapot

Vélemények

Erről a termékről még nem érkezett vélemény.

Hasonló termékek

Bibliai atlasz

77 színes térkép segítségével külön fejezetek mutatják be a Szentírásban szereplő tájak, országok, birodalmak történelmét, földrajzát, bibliai eseményekhez fűződő viszonyát, valamint Jeruzsálem történetét.
2.000 Ft

Találkozásaim

Különlegesen értékes könyvet tart kezében az olvasó. Néhány hónappal halála előtt kaptam László Gyulától új kéziratát... Ez a könyv (...) a számára fontos, jelentős emberekkel való találkozásait örökítette meg rajzban és az adott személyre jellemző frappáns, szellemes, anekdotázó szöveges megfogalmazásban. A kötetben szereplő kortársai: Áprily Lajos, Barcsay Jenő, Berda József, Berény Róbert, Boda Gábor, Erdélyi József, Füst Milán, Gábor Móric, Illyés Gyula, Kassák Lajos, Kós Károly, Kuczka Péter, Makovecz Imre, Márffy Ödön, Medgyessy Ferenc, Pátzay Pál, Sinka István, Szabédi László, Tamkó Sirató Károly, Tamási Áron, Tersánszky Józsi Jenő, Weöres Sándor." (Koltay Gábor)
2.000 Ft

Debrecen dícsérete : Három jubileumi reprintkiadvány Debrecen 430 éves nyomdájából

Az Alföldi Nyomda fennállása és folyamatos működése 430. évfordulóját azzal is emlékezetessé kívánja tenni, hogy régi, hozzáférhetetlen könyvritkaságokká vált, és azóta jobbára elfelejtett kiadványai közül három, mind művelődéstörténetileg, mind pedig tipográfiailag jelentős darabot újra megjelentet. Mindhárom kiadvány Debrecen városa kultúrtörténetének kimagasló tényezője volt; annak idején nagy hatást váltottak ki, eredményeik beépültek városunk kultúrájába. Mindhárom munka úgy volt ízig-vérig debreceni, hogy bár debreceni helyi kérdésekkel foglalkoztak, önmagukon, a tárgyalt helyi tárgykörökön túlmutatva nem váltak provinciálisakká. Hatásaikban is "debreceniek" ezek a kiadványok: mindhárom erősen befolyásolta a közvéleményt a városról szóló jellemvonások meghatározásában és vélemény kialakításában. Eredményeik ma is élnek, ma is jellemzik Debrecen városát, annak ellenére, hogy a könyvekből idővel könyvritkaságok lettek. Az Alföldi Nyomda vezetősége, munkatársi gárdája a Debrecenről kialakult kép forrásaira kívánva rámutatni, jutott arra az elhatározásra, hogy az intézmény fennállása 430. évfordulójára, a jubileum emlékezetessé tétele céljából, a kiválasztott három munkát újra kiadja. Ez a szándék tartja össze az azonos tárgyon kívül három kiadványunkat a nagy időbeli távolság és a különböző tartalom ellenére is. Végső kicsengésében mindhárom munka együttesen egyfajta dicsérete a századokon át nyomdát fenntartó, folyamatosan üzemeltető városnak, Debrecennek. Szeretnénk, ha az olvasó így érezné, így látná.
2.000 Ft

Barcy Zoltán és Somogyi Győző - Magyar Huszárok

Hunyadi János került először érintkezésbe ezekkel a délszláv könnyű lovasokkal, akik hazánk déli részén tovább folytatták harcaikat az ősi ellenség, a török ellen.
A vasfegyelmet követelő Mátyás király szervezte őket csapattá, amikor szolgálatába állottak. Fél évszázad sem telt el, és a huszárok majdnem kizárólag magyarok lettek. Így volt ez a 150 éves török uralom alatt is.
A szakadatlan háborúskodás kifejlesztette a magyar huszár harci erényeit, a végvárakat már el sem lehetett képzelni huszárok nélkül.
2.000 Ft