Barion Pixel
A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk. Részletes leírás

Gazdig Tibor - Ékszerismeretek (Kisosz Füzetek '90)

10.000 Ft
Menny.:db
Elérhetőség: Jelenleg elfogyott
Nem értékelt
Szállítási díj: 1.490 Ft

Leírás és Paraméterek

Részlet a kötetből:

"Az első nemesfémmel dolgozó szakma, az ötvösség nyomai a XIV. századra vezethetők vissza, amikor a szepesi szászok szabályozták az ezüstötvözet keverési arányát Magyarországon és kötelezték az ötvösöket a mesterjegy használatára.
Ezt megelőzően az ötvösök már régi hagyományok alapján dolgoztak. A magyarországi ötvöscéhek a XV. században alakultak, Pesten, Budán, Kassán, Kolozsváron, Besztercebányán, Brassón, Komáromban, Trencsénben, Debrecenben.
Az emberiség kultúrtörténetén belül előkelő helyet foglal el a Magyarország területén kifejlődött ékszer és ötvösipar, amelynek termékeit a bronzkortól kezdve a rómaiak és a népvándorlás korából is megtaláljuk.
Az ötvösségek, amely egyike a legrégibb iparoknak, már a honfoglaló magyarok is gyakorolták.
Az ötvösség hanyatlása a török megszállás alatt következett be, mivel a folytonos háborúk és megszállás nehéz anyagi viszonyokat teremtett. Ezenkívül a XVIII-XIX. században mind jobban tért hódított a francia és német ízlés.
Európában a fejlődés maga után vonta a nemesfémipar átalakulását. A különböző rétegek ízlésének megfelelő termékeket állítottak elő.
A XX. század elején a magyar nemesfémipar az ötvösszakmán keresztül fejlődött tovább. Bár ezen a területen nem dicsekedhetünk olyan arányú tömegcikkgyártással, mint a franciák, csehszlovákok, de kézművesipari jellegű ékszermunkáink a nyugati piacokat is ismerték, kedvelték, s a magyar szakmunkásokat a külföldi műhelyekben is szívesen alkalmazzák.
Budapesten összpontosul csaknem az egész nemesfémipar, amely kézi munkájával nehezen tudta felvenni az importáruval a versenyt. Az újfajta ipari termelés módszerei közül akkor kezdték alkalmazni a specializálódást és munkamegosztást.
Szerző Gazdig Tibor (szerk.)
Fordította
Kiadó Dr. Baradlai György - Printself Kiadó
Kiadás Éve
ISBN 9630331845
Kötés Típusa papír / puha kötés
Állapot jó - kézzel beleírt jegyzetek több helyen

Vélemények

Erről a termékről még nem érkezett vélemény.

Hasonló termékek

Jegyzetek a liturgiáról

„Az ​itt olvasható írások nagy része az Új Ember című katolikus hetilapban jelent meg, Jegyzetek a liturgiáról cím alatt. Hozzájuk adtam még néhány hasonló terjedelmű és műfajú cikkemet más fórumokon megjelentek közül. Valamennyi naplójegyzetként készült, alkalmi jellegüket e könyvben is megőrzik. Noha megpróbáltam őket tárgykörük szerint csoportosítani, természetesen nem adnak kerek egészet, s olykor az ismétlés sem kerülhető el e műfajban.

Természetes, hogy nem minden cikk mondanivalójával ért egyet minden olvasó. Megesett korábban az is, hogy egy-egy cikket valaki provokálónak vagy bántónak talált. Ennek három oka lehet: az, hogy e cikkek valóban mai nyelven íródtak; hogy szerzőjük — az Egyház iránti hűség és készséges engedelmesség mellett is — egy szuverén értelmiségi; s az, hogy a tárgyalt kérdések valóban, belsőleg érdeklik és izgatják. Ilyen olvasókat is vár: a mai magyar nyelvet értő — az Egyház iránti hűség és engedelmesség mellett is —, önálló gondolkodókat, s hozzá olyanokat, akiket valóban, belsőleg érdekelnek és izgatnak e problémák. Az olyan olvasók, akiket már foglalkoztattak, megdolgoztattak, olykor meggyötörtek e kérdések, talán megértéssel és szimpátiával fogadják, ha valaki megosztja velük örömeit és aggodalmait.”

10.000 Ft

A késmárki ág. hitv. ev. kerületi lyceum története

A késmárki ág. hitv. evang. kerületi lyceum, mely a reformatio korszakában megalapitott szükebb keretű iskolából keletkezvén idő folytában az egyház és élet nagyobbodó igényeinek valamint a tudomány és köznevelés követelményeinek megfelelően fokozatosan fejlődött, nem egyszer állott a bukás szélén, hol anyagi erejének megfogytával belső fejlődését is tespedés és zsibbadtság veszélyezteté; de mindannyiszor példásan beteljesült rajta ez a közmondás: "A mikor legnagyobb a veszély, akkor van legközelebb az isteni segedelem, és alig sejtett módon ragadtatott ki a válságból s vehetett ujabb örvendetes lendületet. Ily válságokkal állott szemben különösen 1744-, 1760-, 1811-, 1817-, 1839-, 1850-ben és utoljára az 1883-ik évben. Ezekben az években akadtak szerencséjére oly nagylelkű pártfogói, kik annak czéljaira hozott áldozataik és tetemes alapitványaik által ezen intézet további fennállását biztosították, sőt ennek nagyobbszerű kifejlődését tették lehetővé. Kivált az utólag említett évben, midőn a lyceum az országos középtanodai törvény nagyobb igényeinek önerejéből továbbá megfelelni nem lett volna képes, a dicső emlékezetű pártfogó néhai Jóny Tivadar végrendelete által oly nagyszerű hagyomány örökösévé tétetett, hogy immár amaz országos törvény valamint az egyetemes evang. egyház által 1884-ben magalapitott tantervezet minden követelményeinek önerejéből képes megfelelni és sérthetetlenül tarthatja fenn továbbra is önkormányzati jogát (autonomiáját.)
10.000 Ft